izmir'de pikap gramofon radyo tamir bakim ve satisi

Pikap

Gramofon tamiri

Pikap Tamiri

Pikap Tamiri izmir

gramofon tamiri izmir

gramofon evi

RESTORASYON

Facebook

Plakların Bakımı

1. Plakların en önemli düşmanı tozdur. Bunun yanısıra sigara dumanı, nem ve ısıda plaklara zarar veren etkenlerdendir. Lütfen plaklarınız bu faktörlerden  direkt olarak etkilenebileceği yerlerde tutmayınız.

2.Kuru bir bez ile plakları temizlemek, plak üzerinde statik enerji oluşturur, bu da okunma esnasında istenmeyen seslere yol açar. Bu durumda antistatik fırça veya az miktarda temizleyici sıvı kullanılmalıdır. (Gramofon Evinden sipariş edebilirsiniz)

3.Anti statik fırça ile yapılacak temizlik mutlaka plak izlerini takip edecek şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde kanallardaki tozlar temizlenmeyecektir. İşlem fazla bastırmadan narin şekilde yapılmalıdır.

4.Anti statik fırçanın kılları el ile temizlenmemelidir. Genelde bunun için fırçada ayrı bir bolum veya aparat  olur. Eğer ki böyle bir bolum yoksa mesela bilgisayar kasanızın poker supply'i gibi bir yere bir kere sürterek fırçanızı tozlardan temizleyebilirsiniz.

5.Plağınız pikapta çalınırken dikkatli olun. El ile manuel kaldırıp indirmeler, titreşimler ve yanlışlıkla değmeler sonucunda plakların üzerinde çizikler oluşabilir. Pikap, hoparlörlerin uzağında ve özellikle bas titreşimlerinden uzakta durmalıdır. Siz fark etmeden bu titreşimler plakta çizikler oluştur.

6.Pikabınızdaki iğneyi değiştirmek için cimrilik etmeyin. Çoğu iğne 3000 saat omurludur. Bu sureyi beklemeden değişiklik yapın. Benim çok karsılaştığım trajik-komik bir durum ciddi pahalı iğneler alıp bunları zamanı geldiğinde değiştirmeyen insanlardır. Bunun yerine daha ucuz bir iğne alıp gerektiğinde değiştirmek plak arşivinizin ömrü için önemli bir etkendir.

7.Plak sıvı ile temizlenmesi gerekiyor ise, alkol içermeyen ve uçucu bir sıvı ile temizlenmelidir. Ayrıca kullanılacak bez mutlaka yüzde yüz pamuklu olmalıdır. Böylelikle plak yüzeyinde yabancı madde kalmaz. Bu sıvıları satın alabileceğiniz gibi kendinizde yapabilirsiniz. Ben Devasan isimli bir firmanın sıvısını sulandırarak kullanmaktayım. Bir kaba 2/3 oranında bu sıvıdan, 1/3 oranında su koyarak bir karışım oluşturup, bunu kullanıyorum tavsiye ederim. PC malzemeleri satan yerlerden bu urunu bulabilirsiniz (not. urun adi burada reklam amaçlı kullanılmamaktadır).Pevesan yerine sirkede kullanabilirsiniz.

8.Plaklarınızın üzerinde çok toz varsa bunu ilk önce bir elektrik süpürgesi ile çekin. 2500W bir süpürge ciddi oranda toz çekebilir. Bu işlemi yaparken sakin süpürgeyi plağa değirmeyin.

9.Plaklarınızı güneşten ve hatta aşırı sıcak ortamlardan korun. Yüzeyde dalgalanmaları önlersiniz.

10.Asla plaklarınızı üst üste saklamayınız Bunu her birinin kabı olsa bile yapmayınız. Şekillerinde bozulmamalar ve yamulmalar oluşur ve bunlar hiçbir şekilde düzeltilemez.

11.Genelde değersiz bulunan 45likler üst üste Kabesiz konuluyor. Bir toz tanesi bile ciddi ama gözle görülmeyen çizikler oluşturacağından en kotu ihtimalle bunlar için kartondan veya A4 kâğıttan kaplar yapın veya Gramofonevi’nden özel üretilmiş kapak sipariş edin. 

12.Biraz yer ayırıp plaklarınızı 20'li gruplar halinde A4 kutularında saklayabilirsiniz. Hem seçmesi kolay olur, hem ezilmezler hamda kutuda biraz oynama yapıp üzerlerini istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Devamlı alışveriş yaptığınız bir hipermarkette kırtasiye reyonundaki arkadaşa rica edip bunları alabilirsiniz. Özellikle Mozak firmasının A4 kutuları gerçekten çok ideal. Eğer yasadığınız yerde bir yapı market varsa ziyaret etmenizde fayda olacaktır. Özellikle IKEA’ DA güzel şeyler bulunabiliyor.

13.Eğer plaklarınızı kutuda saklıyorsanız içlerine elektronikçilerde rahatlıkla bulunan silikon nem alıcılardan ekleyin. Kutunun içinde nem oluşumunu önlersiniz.

14. Plakların iç kapaklarını plağın üst kapağının açıklığına ters yönde kapatın. Plak tozdan bu şekilde korunur.

15.plaklarınızı iç kapak (sleeve) olmadan kapağın içine koymayın, kartonda oluşmuş girinti çıkıntılar plağınıza zarar verebilir.

16.plağın okuma yüzüne elinizi sürmeyin, insan tenindeki yağın plak üzerinden temizlenmesi kolay bir is değildir. Mutlaka kenarlarından tutun.

17.Bir şeyi asla unutmayın. Elinizdeki bir plak, bir daha asla üretilmeyecektir. Eğer o plak 1000 adet üretildi ise onu kullanılmaz hale getirmeniz 999 adet kalması demektir. Bir plağınızı sevmiyorsanız bile ona özen gösterin veya değerini bilecek insanlara verin. Bunu kültürel bir ödevmiş gibi addedin...

Bol plaklı günler dileriz.

Gramofon evi

*Hakan Cezayirliye çok teşekkür ederiz