izmir'de pikap gramofon radyo tamir bakim ve satisi

Pikap

Gramofon tamiri

Pikap Tamiri

Pikap Tamiri izmir

gramofon tamiri izmir

gramofon evi

RESTORASYON

Facebook

PLAK ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?


Plak alırken dikkat etmeniz gereken birinci öncelikli kural, plağın kondisyonudur, düşük kondisyonda bir plak sizi güzel müzik dinleme zevkinden mahrum edeceği gibi bu konudaki hevesinizi de kursağınızda bırakacaktır.
Plak marketlerden veya sahaflardan alırken plağın kondisyonu nu tespit etmeniz çok kolaydır. Yüzeyi, parlak ve çiziksiz olmalıdır. Matlaşmış, seda çizgilerini takip edemediğiniz ve üzerinde derin çizik bulunanlar, mutlaka ses kalitesinden bir şeyler kaybetmiş demektir, Bulunduğunuz yerde plağı dinleme şansınız varsa mutlaka dinleyerek alın, sizin için koleksiyon değeri yoksa düşük kondisyon da plaklardan uzak durun!
İnternet sitelerinden alınan plaklarda ise maalesef satıcıların insafına kalmışsınız demektir.Bu nedenle öncelikle, biraz yüksek fiyatlı bile olsa güvenilir satıcılardan alışveriş yapmanızı ve plakların kondisyon değerlendirmelerine dikkat etmenizi öneririm. Muğlak tanımlamalarda, mutlaka satıcı ile irtibat kurarak ayrıntılı bilgi isteyin. Satıcının profili kötüyse,tercih etmeyin.
Gramofon Evi

 

PLAK VE KAPAK KONDİSYON DEĞERLENDİRMELERİ


SS (Still Sealed – Orjinal Ambalajı Açılmamış): Orjinal fabrika ambalajı hiç bir şekilde açılmamış plaklar için kullanılır.
M (Mint – Hiç Kullanılmamış): SS'den tek farkı orjinal ambalajının olmaması yahut açılmış olmasıdır. Hiç iğne değmemiş plaklar için kullanılır.
M- (Mint Minus): En yüksek derecede itina ile kullanılmış, en ufak defosu bulunmayan plaklardır. Kapak ve etiket için de aynı tanımlama geçerlidir.
EX (Excellent – Mükemmel): Minimum derecede kullanılmışlık belirtileri bulunur. Herhangi bir çizik bulunduğu takdirde bu tanımlama kesinlikle kullanılmaz; sadece çok hafif bir kaç sıyrık varsa kullanılabilir.
EX- (Excellent Minus): Plağın ve kapağın çeşitli yerlerindeki (sırt, etiket, disk yüzeyi...) kullanılmışlık belirtileri görülebilir ölçüdedir. Plakta rahatsız edici bir çizik veya dipses bulunmamalıdır.
VG+ (Very Good Plus – İyi Durumda): Plak ve kapak belirgin bir kullanılmışlık arz eder. Disk yüzeyinde çeşitli sıyrık ve izler vardır, ve parlaklık hafifçe kaybolmuştur. Herhangi bir atlama ve takılma kesinlikle bulunmaz. Kapakta çeşitli aşınmalar ve hafif bükülmeler olabilir ama herhangi bir yırtık veya eksik olmamalıdır.
VG (Very Good – Vasatın Üstü): Plak ve kapak oldukça fazla derecede kullanılmıştır. Disk yüzeyi parlaklıklığını kaybetmiştir, çeşitli çizik ve izler içerir. Hafif iğne ağırlığında takılmalar olabilir ama hiçbir atlama olmaması gerekir. Plak kapağı aşınmıştır, rengi solmuş olabilir. Diskin izi (ring wear) belirgin şekilde görülür.
G (Good - Vasat): Plak ve kapak aşırı derecede kullanılmıştır. Plakta derin çizikler bulunabilir, atlamalar ve takılmalar vardır. Kapak çok yıpranmıştır, disk izi çok belirgindir ve kapakta çeşitli bükülmeler ve yırtıklar vardır.
P (Poor – Kötü Durumda): Plaktaki çizikler çok fazla ve derindir. Disk yüzeyi ve etiket çok yıpranmıştır. Hatta kapak yırtık ve eksik; plak, kırık olabilir. Bu durumdaki bir plak zaten sık olarak satışa sunulmaz; ancak tarihi veya arşivsel önemi büyük olan plaklarda mevzu bahis olabilir.